ZÁMEK OSEČANY

Oprava zámku je běh na dlouhou trať. Pokud Vám záleží na zachování kulturních památek, budeme rádi za každého účastníka, který pomůže svým pohybem s rekonstrukcí střechy tohoto zámku.

Za každý závod získáte jednu medaily. V celku jsou čtyři a vytvoří podobiznu zámku Osečany.

TERMÍNY ZÁVODŮ:

1. závod xx.xx.2021 - xx.xx.2021
2. závod xx.xx.2021 - xx.xx.2021
3. závod xx.xx.2021 - xx.xx.2021
4. závod xx.xx.2021 - xx.xx.2021


Závod si můžete zaběhnout kdekoliv a kdykoliv, hlavně si nezapomeňte zapnout Vaši sportovní aplikaci. Nahrávání výsledků probíhá 1. až 10. den v následujícím měsíci

Startovní číslo odesíláme do 3 pracovních dnů, po připsání startovného, které činní 250,- Kč. Od každého závodníka putuje 50,- Kč na střechu zámkuOstatní finance pokryjí náklady na výrobu a odeslání medailí, grafické práce, provoz a administrativu.


Informace o zámku 


"Začalo to tím, že jsme se chtěli vystěhovat z Prahy, nejlépe na venkov. A ještě lépe do nějakého starého, vybydleného objektu, kterému budeme moct vdechnout nový život. Chtěli jsme se naučit co nejvíc nových věcí a věnovat svou sílu a energii do něčeho, co bude mít smysl a význam nejenom pro nás, ale pro co nejširší paletu lidí.

A pak jsme objevili zámek Osečany.

Zdejší zámek je státem prohlášenou kulturní památkou a chátral už skoro sto let. Stála před námi výzva: sehnat 12 milionů na koupi a pustit se do jedné z nejbláznivějších věcí v našich životech nebo náš sen opustit. A pak nám došlo, že když teď ten zámek nekoupíme my, tak dlouho stát ne-bude.

A to rozhodlo.

Půjčili jsme si, splácíme koupi. A už třetím rokem se snažíme oživovat kulturní památku a otevíráme ji veřejnosti.

Od doby, co jsme tu, tak se na zámku konají komentované prohlídky, každé léto pořádáme divadelní festival Osečanské divadelní léto, dětské dny, brigády, koncerty.

Je to místo, kam jezdí na soustředění hudebníci, studenti architektury, divadelní soubory.

Je to místo pro vaše svatby.

Je to místo, za které jsme přijali zodpovědnost, že ho dáme společnými silami zase do parády.

Na co konkrétně budou peníze z této sbírky použity?

Střecha je základ. Všichni nám to říkali na samém začátku všech oprav a měli pravdu.


Střecha je zároveň největší investicí, která zámek ještě čeká. Jakmile bude zámek pod střechou, dá se krok po kroku pokračovat v opravách jednotlivých částí, s tím už si snad poradíme.

Kompletní oprava střechy znamená: obnovu krovu, kde už nějakou dobu bydlí dřevomorka a červotoč, opravu 7 komínů, výměnu okapů, pokládku nových tašek a obnovu zámecké věže, kde se ještě před sto lety nacházely věžní hodiny, které se nedochovaly. Takže ty sháníme po bazarech.

Od Středočeského kraje jsme na novou střechu této kulturní památky dostali příspěvek 5.880tis Kč. Dosud nám přispěli dva velcí dárci: Jozef Onderka 800tis a Naděžda Horáková 360tis, asi 300tis ostatní drobní dárci. Zhruba 500tis vyděláme letním divadlem, okolo 100tis bude z dobrovolného vstupného na prohlídkách, založili jsme veřejnou sbírku na donio.cz.

Celá střecha i s věžními hodinami stojí 9.616.000 Kč.

Chybí nám ještě 2.027.000 Kč.

A tak tímto prosíme všechny ty, kterým na kulturních památkách záleží, aby nám s naší snahou pomohli. Co nevybereme, musíme samozřejmě do vydělat, protože střecha se už opravuje a ceny jsou dané.

Děkujeme předem všem malým i velkým běžcům za jejich podporu!

I díky vašim jazykům na vestě Zámek bude!"

- Daniel Krejčík